Тема. Числові, буквені вирази.
Мета: ознайомити з деякими, відомими у житті, буквеними виразами; навчити робити математичні операції з числовими і буквеними виразами; розвивати усвідомлення, що життєві процеси поєднані з математичними діями та утворюють формули; виховувати позитивне налаштування до вивчення математики.
Тип уроку: дистанційний.
Хід заняття.
Доброго ранку, дня, вечора! Сьогодні ми поговоримо про вирази. Звичайно, математичні! Вирази бувають двох видів: числові і буквені. З числовими ви працювали, здебільшого, у початковій ланці набуття знань. Це такі, як 2+3, 13-8, 44+96, 75-39, тощо. Усі побачені арифметичні дії разом з числами називаються числовими виразами. Результати цих дій називаються значеннями числових виразів.
Уявімо, що ти збираєш гроші на телефон, іграшку, одежу або іншу річ. За хороше навчання вдома, від близьких, отримуєш п'ять купюр грошей за тиждень навчання у школі. Відомо, що є дві купюри по п'ятдесят гривень і три купюри - по десять. ЯК МОЖНА СКОРОЧЕНО ЗАПИСАТИ УМОВУ, П'ЯТЬ КУПЮР НА ЗАГАЛЬНУ СУМУ СТО ТРИДЦЯТЬ ГРИВЕНЬ? Спробуємо:
3 ٠ 10 + 2 ٠ 50 = 130
Три купюри по десять гривень плюс дві купюри по п'ятдесят.
У школі пропонуєш здогадатися, що є п'ять купюр на сто тридцять гривень. Методом "перебору" можна спробувати знайти правильну відповідь. Але придивившись, що п'ять купюр порівну не поділяться, припускаємо, що три з них однакові, а інші дві з п'яти - теж. Тоді залишається знайти різні номінали купюр, один з яких позначимо невідомою змінною "х"(ікс), а другий - невідомою змінною "у"(ігрик).
3 ٠ х + 2 ٠ у = 130
3х + 2у = 130
Вигляд такої задачі, яку ми маємо, називається математичним виразом. Між числами та буквами вираз набуває назви буквенного, в якому числа називаються коефіцієнтами.
Якщо задати ще одну умову до цієї задачі, сказавши, що номінал однієї купюри в п'ять разів більший за номінал другої, то можна скласти вираз з одним числом, поданим у вигляді невідомої змінної "х"(ікс). Такий вираз набуває назви рівняння.
3 ٠ 5х + 2 ٠ х = 130
Рівнянням є і попередній вираз, але з двома числами, поданими у вигляді невідомих змінних. Такі задачі, з числами, поданими у вигляді двох і більше невідомих змінних, важко розв'язувати, тому деякі з них мають стабільне існування. Розглянемо такий рисунок:
Немає коментарів:
Дописати коментар