Вітаємо переможців!
5-А клас
Шмалій Дмитро
6-А клас
Шевчук Наталія
7-А клас
Маренін Олександр
9-А клас
Іванов Артем
Вітаємо переможців!
5-А клас
Шмалій Дмитро
6-А клас
Шевчук Наталія
7-А клас
Маренін Олександр
9-А клас
Іванов Артем
Тема. Опалювальні прилади.
Мета: донести учням правила безпечного користування засобами опалювання, навчити дотримуватись цих правил; виховувати дисциплінованість, організованість; розвивати дотепність, логічне мислення.
Тип заняття: дистанційне.
Хід уроку.
Доброго дня, шановні учні та учениці! Сьогодні поговоримо про пожежну безпеку. Ця тема, наразі, є актуальною, бо почався опалювальний сезон. Це той час, коли в домівках кожної родини панує тепло та затишок. Для того, щоб холодний період часу для нас проходив тепло, ми повинні вміти користуватися опалювальними засобами.
Оскільки більшість з нас має пічне опалювання, розглянемо, що потрібно зробити для того, щоб безпечно топити піч. Спочатку потрібно організувати робоче місце і повністю прибрати вогненебезпечні предмети від опалювальної печі!
Розгляньте, будь-ласка, фотографію опалювальної печі і скажіть, які речі є вогненебезпечними.
Контрольна робота №2.
Дії першого ступеня з дробами.
Зверни увагу! Перед тим як виконувати контрольну роботу прочитай параграфи №1-13.
1. Обчисліть:
Зверни увагу! Контрольна робота виконується у робочих зошитах та відповідно підписується. Вона є результативною перевіркою якості набутих знань у першій чверті першого семестру. Кожне з двох завдань оцінюється у шість балів.
Успіхів у навчанні! Не хворій!
dymytrow@ukr.net
Контрольна робота.
Найпростіші геометричні фігури та їхні властивості.
1. Дві прямі перетинаються в точці О, утворюючи суміжні і вертикальні кути. Суміжні кути відносяться один до одного як 4:5. Знайдіть кут BOR, якщо пряма OR є бісектрисою більшого суміжного кута.
Зверни увагу! Контрольна робота виконується у робочих зошитах та відповідно підписується. Вона є результативною перевіркою якості набутих знань у першій чверті першого семестру. Кожне з чотирьох завдань оцінюється у три бали. Виконання креслень олівцем і під лінійку є обов'язковим.
Успіхів у навчанні! Не хворій!
dymytrow@ukr.net
Тема. Числові, буквені вирази.
Мета: ознайомити з деякими, відомими у житті, буквеними виразами; навчити робити математичні операції з числовими і буквеними виразами; розвивати усвідомлення, що життєві процеси поєднані з математичними діями та утворюють формули; виховувати позитивне налаштування до вивчення математики.
Тип уроку: дистанційний.
Хід заняття.
Доброго ранку, дня, вечора! Сьогодні ми поговоримо про вирази. Звичайно, математичні! Вирази бувають двох видів: числові і буквені. З числовими ви працювали, здебільшого, у початковій ланці набуття знань. Це такі, як 2+3, 13-8, 44+96, 75-39, тощо. Усі побачені арифметичні дії разом з числами називаються числовими виразами. Результати цих дій називаються значеннями числових виразів.
Уявімо, що ти збираєш гроші на телефон, іграшку, одежу або іншу річ. За хороше навчання вдома, від близьких, отримуєш п'ять купюр грошей за тиждень навчання у школі. Відомо, що є дві купюри по п'ятдесят гривень і три купюри - по десять. ЯК МОЖНА СКОРОЧЕНО ЗАПИСАТИ УМОВУ, П'ЯТЬ КУПЮР НА ЗАГАЛЬНУ СУМУ СТО ТРИДЦЯТЬ ГРИВЕНЬ? Спробуємо:
3 ٠ 10 + 2 ٠ 50 = 130
Три купюри по десять гривень плюс дві купюри по п'ятдесят.
У школі пропонуєш здогадатися, що є п'ять купюр на сто тридцять гривень. Методом "перебору" можна спробувати знайти правильну відповідь. Але придивившись, що п'ять купюр порівну не поділяться, припускаємо, що три з них однакові, а інші дві з п'яти - теж. Тоді залишається знайти різні номінали купюр, один з яких позначимо невідомою змінною "х"(ікс), а другий - невідомою змінною "у"(ігрик).
3 ٠ х + 2 ٠ у = 130
3х + 2у = 130
Вигляд такої задачі, яку ми маємо, називається математичним виразом. Між числами та буквами вираз набуває назви буквенного, в якому числа називаються коефіцієнтами.
Якщо задати ще одну умову до цієї задачі, сказавши, що номінал однієї купюри в п'ять разів більший за номінал другої, то можна скласти вираз з одним числом, поданим у вигляді невідомої змінної "х"(ікс). Такий вираз набуває назви рівняння.
3 ٠ 5х + 2 ٠ х = 130
Рівнянням є і попередній вираз, але з двома числами, поданими у вигляді невідомих змінних. Такі задачі, з числами, поданими у вигляді двох і більше невідомих змінних, важко розв'язувати, тому деякі з них мають стабільне існування. Розглянемо такий рисунок:
Контрольна робота.
Метод координат на площині.
1. Обчисліть: (3 бали)
2. ABCD - квадрат, А (4; 5), D (6; 3). Знайдіть периметр квадрата. (3 бали)Зверни увагу! Контрольна робота виконується у робочих зошитах та відповідно підписується. Вона є результативною перевіркою якості набутих знань у першій чверті першого семестру. Виконання креслень олівцем і під лінійку є обов'язковим.
Успіхів у навчанні! Не хворій!
dymytrow@ukr.net
Тема. Многочлени.
Мета: ознайомити з поняттям "Многочлени", навчити виконувати математичні дії з многочленами, розвивати увагу, виховувати автоматичну пам'ять.
Тип уроку: дистанційний.
Хід заняття.
Многочлени - це вирази, які містять додавання, віднімання, ділення одночленів. Додавати, віднімати і ділити одночлени можна лише ті, які мають однакову кількість однакових чисел, поданих у вигляді невідомих змінних. В інших випадках сума, різниця і частка одночленів формує многочлен.
Наприклад, многочленами є такі математичні вирази:
Розв'яжемо пару з цих виразів. Інші розв'яжіть пізніше в зошиті самостійно.Тема. Переведення мішаного числа в десятковий дріб.
Мета: навчити переводити мішані числа в десяткові дроби, розвивати уявлення про числа; виховувати зацікавленість, виконання процесів за алгоритмом.
Тип заняття: дистанційне.
Хід заняття.
Розглянемо ситуацію, коли щось потрібно розділити між кимось. Розділимо шість паперових купюр на трьох:
Кожній особі дістанеться по дві купюри. А якщо шість купюр потрібно поділити на чотири людини, п'ять, шість людей? А якщо шість купюр потрібно поділити на сім, вісім, або дев'ять людей? Як це можливо? Адже жоден не отримає ні по одній купюри, якщо ділити порівну!
Якщо застосувати метод переведення звичайних дробів в десяткові, то отримаємо відповідь у вигляді числа з комою. У лівій частині від коми цифри характеризують натуральне число, у правій - дробове. Десятковий дріб називається десятковим, тому що зводиться до нуля. Наприклад:
Прочитай ці числа. Деякі з них називаються десятковими дробами. Це ті числа, в яких кома чорного кольору. Якщо кома червона, то число зведене до нуля і має назву натуральне. Таких чисел у нас два - п'ятнадцять і дванадцять тисяч п'ятсот. Всі інші зведені до нуля в правій стороні від коми і читаються так: одне ціле, вісімдесят п'ять тисячних; двісті шість цілих, п'ять тисяч чотириста тридцять сім десятитисячних; нуль цілих, одна десята; сто тридцять п'ять цілих, дев'ятсот вісім тисячних; чотириста вісімдесят три цілих, вісім десятих.
Щоб перевести звичайний дріб, наприклад, шість сьомих або три четвертих ¾ у десятковий дріб, потрібно виконати звичайне ділення в стовпчик із зведенням нулів.
Виконай завдання.https://docs.google.com/forms/d/16-i7Qzq-TSxFdg3S5zsDPsaAVWWlQBYddHtamIZUYu4/prefill
Тема. Одночлени.
Мета: пояснити формулювання поняття одночлени. Навчити виконувати операції з одночленами. Розвивати математичне уявлення. Виховувати працелюбне ставлення до уроку.
Тип заняття: дистанційне.
Хід заняття.
Доброго дня. Зробіть у зошитах запис:
Комбінації з чисел бувають різними. Два числа можуть виконувати операцію суми, наприклад два плюс три. Добуток двох чисел може виконувати операцію суми з добутком двох чисел, навіть можна виконувати операцію піднесення до степеня з натуральним показником, наприклад, вісім помножити на вісімнадцять плюс чотирнадцять помножити на чотири в третьому степені. Обчисліть у зошиті цей вираз.
Якщо не застосовувати знак плюс, мінус і поділити, а застосовувати до будь-яких чисел і змінних знак помножити, то отримані вирази набуватимуть назви одночлени. Одночленами можуть бути нескінченно помножені одне на одне числа. Одночленами є такі, наприклад, вирази: сто помножити на триста п'ятдесят вісім, помножити на дев'ятсот, помножити на сімнадцять, помножити на сімнадцять, помножити на сімнадцять, помножити на сімнадцять, помножити на сімнадцять, помножити на "х"(ікс), помножити на "у"(ігрик), помножити на "а", помножити на "б", помножити на "б". Зауважимо, що фраза "помножити на сімнадцять" повторюється п'ять разів, отже, число сімнадцять приймає вигляд сімнадцять у п'ятому степені. А фраза з числом, яке набуває вигляду невідомої змінної "б" повторюється два рази, отже, число подане у вигляді невідомої змінної "б" читається як бе у другому степені.
Виконати операції множення і піднесення до степеня одночленів. Спростіть вирази у своїх зошитах. Виконайте множення одночленів в прикладах 1-7.
1) 14аб² ۰ ¾ ۰ а² ۰ (⅔)² ۰ б³
2) х³с³б² ۰ 2с²х³z ۰ (⅝)² ۰ б³х²z
3) (-0,5)³ ۰ 4у² ۰ (-2у²)³
4) (-1)²а³z³ ۰ (-0,3)³аz²
Пояснення. Знайдемо добуток двох одночленів в четвертому прикладі. Спочатку піднесемо число "мінус один" до другого степеня і отримаємо число "плюс один". Тепер число другого виразу "мінус нуль цілих, три десятих" піднесемо до третього степеня і отримаємо:
Для чого потрібні рівняння.
Коли ми шукаємо невідоме число у вигляді змінних "х"(ікс), "у"(ігрик), "z"(зет) та інших буквених позначень, ми виконуємо математичні дії, які називаються процесами. У рівнянні можуть бути подані два числа у вигляді невідомих змінних. Їх математична взаємодія призводить до утворення третього і єдиного числа, залежного від взаємодії двох невідомих змінних. Цей процес називається математичною залежністю. Коли відбувається процес або явище, а хоча б одна з невідомих змінних постійно змінює число, то утворюється третє число, постійно відмінне від попереднього, яке є єдиним математично залежним від двох невідомих змінних. Наприклад, температура повітря була -5, а при взаємодії з часом, стала +2 через п'ять годин. Утворилося третє число, що характеризує швидкість зміни температури повітря за деякий час. Приблизно кожні сорок три хвилини температура змінюється на один градус тепла.
Що таке функція.
Процес, в якому за двома невідомими змінними знаходиться третя невідома змінна, що відповідає єдиному значенню, називається функцією. Функцій існує багато, тому що багато чисел можуть бути подані у вигляді невідомих змінних і з ними можна виконати багато математичних дій, що є процесами. Щоб контролювати функцію, потрібно знати як контролювати процес. Функції бувають різних складностей, процес яких може складатися з багатьох чисел, поданих у вигляді невідомих змінних. Наприклад, в 5 класі 30 навчальних годин на тиждень, в 6 класі 31 н.г., в 7 - 32, в 8 - 33, в 9 -34, в 10 і 11 - по 35. Вчителів - предметників у школі 19 осіб. У класах два вчителя мають навантаження по 4 години, два - по 3. дев'ять - по 2, шість - по 1. По скільки предметів може викладатися у класах? Опрацювавши математичні процеси, зробивши обчислення, ми знайдемо єдині значення єдиним невідомим змінним, а також єдині значення навантаження вчителів. Контролюючи процес комбінування уроків і вчителів за різним навантаженням, можна контролювати функцію навчання.
Поняття про аргумент функції та параметри аргументу.
Чим важче рівняння, тим складніша функція, яка може вимагати значних зусиль. Усі функції є математичними процесами, які потребують розв'язків. Функції мають графіки, на яких зображено залежність між двома числами, поданими у вигляді невідомих змінних. Графік функції ілюструє процес, який залежить від зміни чисел, поданих у вигляді невідомих змінних. Такі числа прийнято називати аргументами функціонального процесу. Якщо процес складено з аргументів, які не функціонують, то рівняння потребує іншого розв'язку. Наприклад, потрібно розплавити шматок сталевого матеріалу пристроєм, який нагрівається до семисот градусів за Цельсієм, а температура плавлення сталевого матеріалу дорівнює тисяча п'ятсот градусів за Цельсієм. Процес функціонування двох аргументів, пристрою з даними параметрами та сталевого матеріалу з даними параметрами, не має розв'язку в залежності з часом (нагрівання - плавлення). Зато температура нагрівання пристрою влаштує температуру плавлення іншого матеріалу - алюмінію, який взаємодіє з температурою шістсот шістдесят один градус за Цельсієм. Такий процес є функціональним в залежності від часу (нагрівання - плавлення).
Домашнє завдання.
Наведи приклад функціонального процесу за допомогою рівняння та розв'яжи рівняння. Побудуй графік функції зміни температури в залежності від часу. Поясни математичну залежність двох будь-яких величин.
Електронна адреса для надсилання дистанційних робіт: dymytrow@ukr.net
Тема. Ділення з остачею.
Мета: сформувати навички обчислення прикладів від двох до чотирьох арифметичних дій з раціональною відповіддю.
Тип уроку: дистанційний.
Хід заняття.
1. Організаційний етап.
Підготуйте ручку, олівець, лінійку, зошит, підручник і щоденник перед собою.
2. Актуалізація опорних знань.
Дай відповіді на запитання.
1) Як виконується дія ділення натуральних чисел? Наведи приклад у зошиті.
2) Що називається степенем з натуральним показником? Поясніть у зошиті, чому піднесення числа до степеня є арифметичною дією.
3. Мотивація навчальної діяльності!
-Хлопець і дівчина! Математика - це безмежне опрацювання числових комбінацій, які поєднані між собою різними структурами. Сьогодні ми будемо вивчати чергову комбінацію поєднаних структур. Структуру "Ділення з остачею" ми поєднаємо з піднесенням числа до степеня.
Знадобляться тобі ці знання у подальшому житті? Неодмінно! Приділяючи увагу розрахункам різних величин хоча б 1/24 свого часу щодоби, розвивається логічне мислення, яке допомагає у подальшому житті.
Успіхів у навчанні.
4. Основна частина.
Які можешь виконувати розрахунки? Згадаємо як додавати! Знайдемо суму чисел триста вісімдесят п'ять і вісімсот сорок дев'ять. Потрібно застосовувати метод розрядних одиниць. Додамо спочатку сотні, потім десятки, а потім - одиниці. Триста і вісімсот це тисяча сто. Вісімдесят і сорок це плюс сто двадцять. П'ять і дев'ять це плюс чотирнадцять. Додамо в думках згідно розташування розрядних одиниць: Сотні з сотнями, десятки з десятками, одиниці з одиницями. Отримаємо одну тисячу двісті тридцять чотири.
Згадаємо дію на віднімання. Віднімемо від сімсот п'яти десяти шести сто шістдесят дев'ять. Віднімаємо згідно розташуванню розрядних одиниць. Сімсот мінус сто буде шістсот. П'ятдесят мінус шістдесят буде недостача десять. Потрібно виконати дію між розрядними одиницями сотень і десятків. Шістсот мінус недостача десять буде п'ятсот дев'яносто. Віднімаємо розрядні одиниці одиниць. Шість мінус дев'ять буде недостача три. Потрібно виконати дію між розрядними одиницями десятків і одиниць. П'ятсот дев'яносто мінус недостача три буде п'ятсот вісімдесят сім.
Дія множення. Множити будемо числа, які складаються з двох розрядних одиниць. Наприклад, двадцять вісім помножити на сімдесят сім. Множимо розрядні одиниці десятків. Двадцять на сімдесят це два у сім і два нулі, тисяча чотириста. Множимо розрядні одиниці десятків на одиниці. Двадцять на сім це два у сім і один нуль, сто сорок. Тепер множимо вісім у сімдесят. Це вісім у сім і один нуль, п'ятсот шістдесят. Множимо розрядні одиниці одиниць. Вісім у сім буде п'ятдесят шість. Сумуємо числа чотирьох арифметичних дій. Тисячі чотириста, сто сорок, п'ятсот шістдесят і п'ятдесят шість це дві тисячі сто п'ятдесят шість.
Тепер потрібно навчитися виконувати дію ділення з остачею. Поділимо сімсот сорок гривень на вісім чоловік. Уявімо, що сімсот сорок це сімдесят чотири і один нуль. Числа сімдесят чотири в таблиці множення на вісім немає. а число сімдесят два - є. Сімдесят два поділити на вісім буде дев'ять. Пам'ятаєшь ми уявляли, що сімсот сорок це сімдесят чотири і один нуль? Цей нуль приписуємо до результату ділення, дев'яти. Отримуємо дев'яносто. Кожен з восьми осіб гарантовано отримає по дев'яносто гривень. Сімсот двадцять ми розділили, залишається розділити двадцять гривень між усіма. Числа двадцять в таблиці множення на вісім немає, а число шістнадцять - є. Тому ділимо шістнадцять на вісім, отримуємо два. Люди отримають ще по дві гривні до дев'яноста. Сімсот двадцять і шістнадцять ми поділили на вісім. Залишається поділити чотири гривні на вісім осіб. По гривні вони не зможуть отримати, тому кажуть, що число чотири не ділиться на число вісім і називається остачею. Відповідь: кожен з восьми осіб отримає гарантовано по дев'яносто дві гривні. З сімсот сорока гривень остача чотири.
Обчисліть у своєму зошиті приклади 1-10 методом стовпчика:
1) 17² : 10 = х
Бачимо, що число сімнадцять піднесено до другого степеня. Це означає, що ми множимо сімнадцять на сімнадцять. Робимо це по розрядним одиницям. Множимо розрядні одиниці десятків. Десять помножити на десять буде сто. Множимо розрядні одиниці десятків і одиниць. Десять помножити на сім буде сімдесят. Тепер сім помножити на десять. Також сімдесят. Множимо розрядні одиниці одиниць. Сім на сім це сорок дев'ять. Сумуємо чотири добутки. Сто, сімдесят, сімдесят і сорок дев'ять це двісті вісімдесят дев'ять.
Ділимо число двісті вісімдесят дев'ять на число десять. Ділимо по розрядним одиницям. Двісті поділити на десять це двадцять. Вісімдесят поділити на десять це вісім. Дев'ять поділити на десять не можна, бо не вистачає одиниці. Сумуємо частки. Двадцять і вісім це двадцять вісім. Остача дев'ять. 17² : 10 = 28 (9) х = 28 (9)
2) (18² - 10) : 5 = х
3) 7³ : 2³ = х
4) (8² + 3³) : 6 = х
5) (25² - 5 ٠ 4³) : 7 = х
6) 416 : 19 = х
7) 17445 : 10³ = у
8) 15³ : 7² = у
9) 9³ : 20² = у
10) 11³ : (28² + 16²) = у
5. Домашнє завдання.
Домашнє завдання як і класна робота проходить дистанційно. Тому робіть у зошитах запис:
Дванадцяте жовтня
Дистанційна робота
Присилайте фотографії своїх робіт у зошитах на електронну адресу dymytrow@ukr.net
Домашнє завдання:
1) Підготуватись до контрольної роботи з теми "Арифметичні дії з натуральними числами". Повторити параграфи з першого по дев'ятий.
2) Прийняти участь в Олімпіаді з математики.
Завдання олімпіади з математики (виконувати на окремих подвійних аркушах паперу).
1. Чому "х"(ікс) називають невідомою змінною? Поясніть відповідь. Наведіть приклад.
2. Знайдіть значення виразу (2а + б + в²) : г, якщо а=7, б=4², в=12, г=3³+2.
3. Задача. Батько і мати мають на двох шістнадцять тисяч сімсот сорок гривень прибутку щомісяця. Відомо, що батько має вдвічі більше за мати. Скільки залишиться в сім'ї коштів через місяць, якщо батько витратить дев'ять тисяч двісті п'ятдесят гривень, а мати - вдвічі менше?
Критерії оцінювання. Повне пояснення з обгрунтованим наведенням прикладу до першого завдання - 3 бали. Знаходження значення виразу в другому завданні - 2 бали. Правильне розв'язання задачі - 2 бали. Термін на виконання: три доби (до п'ятнадцятого жовтня шостої години ранку).